سود دستگاه خودپرداز

سود دستگاه خودپرداز

 

با اینکه استفاده از دستگاه خودپرداز مزیت های مختلفی را به همراه دارد اما بانک مرکزی امکانی را ایجاد نموده تا صاحبان این دستگاه و بانک عامل نیز از وجود آن سود  ببرند. با دریافت مبالغ نقدی توسط مشتریان از دستگاه های خودپرداز مبلغی معادل ۱٫۱ درصد از کل پول، سود برای صاحب دستگاه و بانک بدست می آید. در این سود، ۶۰ درصد از آن به صاحب خودپرداز و ۴۰ درصد آن به بانک تعلق می گیرد.بصورت ساده تر بابت هر یک میلیون برداشت نقدی توسط مشتری از دستگاه خودپرداز مبلغ ۶۰۰۰هزار تومان سود دریافت میکنید و اگر روزانه مبلغ ۱۵ میلیون برداشت نقدی از دستگاه خودپرداز انجام شود سود شما در یک ماه معادل دو میلیون و هفتصد هزار میباشد.

بنابراین هرچه حجم پولی که از دستگاه دریافت می شود، بیشتر باشد سود حاصله نیز افزایش خواهد یافت.

از طرفی برای تراکنش های غیر نقدی نیز سود به صاحبان و بانک تعلق خواهد گرفت. در این تراکنش ها بر حسب تعداد تراکنش و نوع آن سود تعلق می گیرد.

دریافت موجودی از حساب نیز می تواند سودی معادل ۳۰ تومان بدست آورد. همچنین برای کارت به کارت ۱۸۰ تومان سود به صاحبان دستگاه Atm و بانک تعلق می گیرد. پرداخت قبض ۱۵۰ تومان و دریافت شارژ تلفن همراه نیز ۹۰ تومان از حساب کسر خواهد کرد.

در موارد غیر نقدی میزان مبلغ محاسبه نمی شود و تنها تعداد این تراکنش ها سود را ایجاد خواهد نمود.

بانک مرکزی تمامی سود حاصل را بدون قید و شرط به حساب بانک و صاحب خودپرداز Atm واریز خواهد کرد. پرداخت این مبالغ به صورت ماهیانه انجام می شود. همچنین نصب و نگه داری دستگاه خودپرداز Atm به عهده ی شرکتی است که از آن، دستگاه خریداری می گردد.

با این شرایط شاید واگذاری دستگاه های خودپرداز Atm به اشخاص توسط برخی بانک ها، سبب جذب سود و سرمایه گردد. البته باید توجه داشت که شرط اصلی سود دهی این دستگاه ها، نصب آن در مسیر های پر رفت و آمد و قبول شرایط موجود در قرارداد توسط افراد می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *